Kupno psa rasowego

W przypadku psów rasowych warto wiedzieć że można zapisać się na planowany miot. Dzięki temu możemy wybrać sobie lepszego psa co szczególnie ważne jest przy wyborze psa/suki na wystawę, i do dalszej hodowli. Ma to jednak również znaczenie dla osób szukających psa do kochania, do rodziny, dla dziecka gdyż pozwala kupić psa nie wystawowego za mniejsze pieniądze. Istnieje także możliwość kupna starszego psa z hodowli który został z wcześniejszego miotu lub z jakichś przyczyn został zwrócony do hodowli przez poprzednich właścicieli. Przy kupnie szczenięcia "na wystawy" ważne jest by spełniało ono w jak największym stopniu wymagania postawione przez wzorzec danej rasy, gdyż w późniejszym czasie na wystawach będzie on z nim właśnie porównywany. Dlatego uczulam wszystkich nowych wystawców by pamiętali że choć pochodzenie psa jest bardzo ważne to jednak kupują oni nie rodziców psa, a szczenię i to właśnie szczenię będzie na wystawach oceniane i mimo najlepszego pochodzenia może być zdyskwalifikowane jeśli nie spełni wymagań postawionych we wzorcu rasy. Dlatego warto zawsze porównać sobie cenę szczenięcia do tego co sobą tak naprawdę reprezentuje.

Kupując szczenię należy obejrzeć dokumenty jakie posiada hodowca: rodowód ojca i matki szczeniąt, przegląd miotu, szczepienia, tatuaż (na uchu lub w pachwinie) lub chip, gdyż każdy może się pomylić a ewentualne odstępstwa mogą obniżyć żądaną przez hodowcę cenę, jak również dla przyszłego właściciela lepiej by ewentualne np wad budowy nie wyszły za pół roku. Lepiej dokładnie obejrzyjmy szczenię a jeśli mamy jakiegoś znajomego hodowcę albo chociaż weterynarza który zajmuje się psami warto zasięgnąć jego rady.

Odbierając szczenię od hodowcy (w wieku 7 tygodni) powinniśmy otrzymać od niego książeczkę szczepień, metrykę szczenięcia (osobiście zdarzyło mi się dosyłać je później z przyczyn nie zależnych ode mnie).

Jacek Kamiński
Hodowla Chosna - http://www.chosna.pl

Z jakiej hodowli wybrać psa

Strona główna