Transport psa

Temat ten wypadało by podzielić na dwa. Transport między narodowy, za pomocą samolotów, pociągów, czy firm specjalizujących w transporcie zwierząt. Problem tkwi jednak w tym iż mnogość przepisów różnych państw, jak również zasad wewnętrznych firm tym zajmujących się, skutecznie do tego zniechęca.
Transport codzienny, samodzielny, głównie samochodem, na ogół nie zmusza nas do zastanowienia się co stanie się z psem w czasie wypadku. Często nie zdajemy sobie sprawy że stawiamy naszego psa w sytuacji bez szans i na to zagadnienie chciałbym zwrócić w tym miejscu uwagę. Nasze pupile nie mogą się poskarżyć, sprzeciwić, wsiadają i jadą, a w razie wypadku, ludzie często nie wiedzą jak im pomóc. Dlatego warto dać swemu psu szansę. W dzisiejszych czasach nie brakuje różnych rozwiązań, których nie będę tu opisywał, ponieważ nie o to tu chodzi. Różnorodność rozwiązań oraz ich ceny, sprawiają że każdy może znaleźć coś dla siebie, wystarczy tylko chcieć. Pamiętajmy iż ewentualne koszty leczenie, czy nawet strata psa są nie współmierne do kosztów zabezpieczeń. Jeśli nie przekonuje cię to zastanów się jakim zagrożeniem jest bezwładne ciało psa przy wypadku samochodowym i jak może zagrażać tobie.
Oprócz tego należy pamiętać o smyczy i kagańcu, zwłaszcza przy transporcie środkami komunikacji publicznej. Ważnym jest by zapewnić psu wodę i jedzenie. Choć wiele psów, lepiej gdy podróżuje nadczo, to głodny pies obwąchujący współ podróżujących i śliniący się na widok kanapki, dobrym rozwiązaniem również nie jest. W niektórych wypadkach może być konieczne podparcie się środkami medycznymi, gdy mamy do czynienia z psem bojącym się lub źle znoszącym podróż. Częste przystanki w podróży mogą złagodzić objawy.

Jacek Kamiński
Hodowla Chosna - http://www.chosna.pl

Literatura

Strona główna