Kupno szczeniaka z naszej hodowli

Staramy się by na stronie naszej hodowli były wszystkie aktualne i ważne informacje, w przejrzystej, łatwo dostępnej formie.
Dlatego w paru słowach postaram się przybliżyć Państwu jak wygląda kupno szczeniaka z Naszej hodowli.

Informacje o planowanych miotach staramy się umieszczać dużo wcześniej na naszej stronie (około pół roku wcześniej), również zapowiedzi miotów dokonujemy z wyprzedzeniem na ogół po kryciu lub potwierdzeniu krycia (około miesiąca wcześniej), by móc podać od razu rodziców przyszłych szczeniąt. Mowa więc o miesiącach zanim szczenięta będą do sprzedania. Oznacza to że na miot można zapisać się dużo wcześniej i my oczywiście dajemy taką możliwość w swojej hodowli. Pisze o tym ponieważ często znajdujemy się w nie zręcznej sytuacji, kiedy szczeniaki są już do odbioru lub będą wkrótce, a osoby dzwoniące do Nas mówią że nie wiedziały, może uda się coś jeszcze zrobić, a nawet próbują podkupić zadatkowanego już przez inną osobę szczeniaka, co jest oczywiście nie możliwe. Zapisy na miot są dla Nas bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam skupić się na opiece i odpowiedniej socjalizacji szczeniąt, nie zaś na marketingu. Dlatego zachęcam do tego wszystkich zainteresowanych. Szczenię nie jest to jogurt, mam chęć to idę do sklepu, jest to odpowiedzialność którą należy przemyśleć i odpowiednio się przygotować, dlatego warto zająć się tym wcześniej zamiast zostawiać to na ostatnią chwilę. Po akcie krycia możemy wstępnie określić datę porodu, a po porodzie w ciągu pierwszego tygodnia informujemy zainteresowane osoby o liczbie i płci szczeniąt. Kolejność wyboru zależy od kolejności rezerwacji, wyjątkiem jest sytuacja gdy właściciel reproduktora za formę płatności wybiera szczenię z miotu, ma on wówczas pierwszeństwo. Do osób zainteresowanych wysyłamy zdjęcia szczeniąt, zaś od około 5 tygodnia życia zapraszamy do odwiedzin i wyboru psiaków w hodowli, a także zadatkowania ich (około 500 zł) co zobowiązuje Nas do nie sprzedania ich nikomu innemu do 8 tygodnia ich życia. Do hodowcy należy wybór litery na którą będzie miot w hodowli (litera na którą zaczynają się imiona wszystkich szczeniąt) jednakże na ogół staramy się iść na rękę nowym właścicielom by oni wybrali imię (rodowodowe) dla swojego pupila. Odbiór szczeniąt odbywa się po 7 tygodniu życia i przeglądzie hodowlanym. Szczenięta są wówczas odpowiednio z socjalizowane, zaszczepione i odrobaczone do swojego wieku. Otrzymują również metrykę, która jest świadectwem pochodzenia szczenięcia i wymagana do wyrobienia rodowodu psu, oraz posiadają tatuaż lub chip indentyfikacyjny. Czas odbioru szczeniąt jest między 7-8 tygodniem i na taki okres odchowu szczeniąt jest szacowana za nie cena. W szczególnych wypadkach szczenię może pozostać z nami do 9 tygodnia życia. Nie odebranie szczenięcia w terminie oznacza rezygnację z jego zakupu oraz utratę zadatku, na rzecz hodowcy, ponieważ musi on znaleźć nowego właściciela dla psiaka. Oczywiście istnieje możliwość pozostawienia szczeniąt u Nas dłużej, jest to jednak płatne, ze względu na koszty jakie ponosi hodowla z tego tytułu.

Koszt szczeniąt jest różny. Wpływ na niego ma wiele czynników z których warto myślę zdawać sobie sprawę, zwłaszcza w kontekście psów nie rasowych, czy pseudo hodowli. Przede wszystkim wynika on z kosztów hodowlanych, a więc samej suki hodowlanej (zakupu szczenięcia, odchowu do wieku 2 lat, braku gwarancji że będzie mogła być rozmnażana), badań lekarskich (wymaganych by suka mogła dostać zgodę na rozmnażanie), testów psychicznych oraz innych wymagań w zależności od rasy (narzuconych na hodowcę przez związek kynologiczny), utrzymania (odpowiedniego wyżywienia, zapewnienia warunków do życia, opieki medycznej), wystaw (samego uczestnictwa (średnio 50-100zł ale bywa i więcej), dojazdu (na terenie całej Polski), przygotowania psa (wizyta u psiego fryzjera, trening wystawowy), badania suki przed kryciem (pod kątem chorób zakaźnych oraz w celu wyznaczenia terminu krycia), krycia (reproduktora od 1500 zł wzwyż, transportu (często na drugi kraniec Polski), utrzymania psa w obcym miejscu (hotel, nocleg)), kosztów proceduralnych (związek kynologiczny, tatuowanie, przegląd hodowlany, wyrobienie metryk dla szczeniąt), weterynarza (prowadzenie ciąży, badania, odbiór porodu), reklamy by móc sprzedać szczenięta nie pierwszej lepszej osobie (strona internetowa, serwisy tematyczne, ogłoszenia). Ważne jest również że suka hodowlana może być rozmnażana do 8 roku życia, a później trzeba jej zapewnić godną starość (np do wieku 14 lat).
Cena minimalna za szczenię jest to 1400 zł, i dotyczy przede wszystkim szczeniąt nie wystawowych, oraz takich które pozostały w hodowli dłużej, gdyż nie znalazły nowego właściciela (szczenięta starsze, np 6 miesięczne) i uważam że jest to naprawdę bardzo tanio, gdyż oznacza sprzedaż w najlepszym razie po kosztach i to tylko pod warunkiem że nie było żadnych komplikacji. Normalna cena wynosi 1700 zł i jest ceną wyjściową w hodowli, w zależności od szczenięcia może to być trochę mniej lub trochę więcej. Za szczenię po Championie (np czempionie Polski) cena za szczenię wynosi 2500 zł, tak jak poprzednio może wahać się w zależności od szczenięcia. Za szczenię po Inter Championie lub Multi Championie, cena wynosi 3500 zł lub nawet więcej.
Na koszt wpływ ma również popularność, zwłaszcza w przypadku ras nowo sprowadzanych , oraz liczba szczeniąt w miocie jaka średnio występuje w danej rasie.

Jacek Kamiński
Hodowla Chosna - http://www.chosna.pl

powrót